Když se řekne slovo “klimatizace”, většina lidí si představí záchranu před horkými, teplými dny. Klimatizace však neslouží jenom k ochlazení vzduchu v interiérech, ale také dělá pravý opak - dokáže vzduch také oteplit, pokud je to zapotřebí. I když je dnes klimatizace poměrně rozšířená (už dávno se nevyužívá jen v průmyslových budovách nebo v administrativních objektech), málokdo ví, jak je klimatizace stará nebo kde prvky principu klimatizace vlastně vznikly.

S blížící se zimou většina lidí uvažuje nad tepelným čerpadlem. Koupit nebo nekoupit? Investovat nebo neinvestovat? To jsou otázky, na které chtějí mít odpověď. Jelikož tepelné čerpadlo není nejlevnější věcí, lidé si skutečně nejsou tepelným čerpadlem jistí. Abyste však nemuseli strávit celé mládí nad rozmýšlením, prozraďme si výhody a nevýhody takového tepelného čerpadla. Pomohou nám se rozhodnout, jestli ho pořídit či nikoli.

Klimatizace se do domácností pořizuje na základě několika parametrů. Velkou roli hraje výkon a také spotřeba energie. Svou roli při výběru správné klimatizace hraje mimo jiné také vzhled klimatizace. Klimatizační jednotky totiž nejsou nic, co by se schovalo pod pohovku, a tak musí do interiéru taky hezky zapadat.

Uvažujete nad koupí tepelného čerpadla? Přemýšlíte nad tím, že byste do něj investovali? Vybrat to správné tepelné čerpadlo nebude zrovna snadné. Existuje hned několik druhů tepelného čerpadla, každé je jiné a jinak výhodné. Obecně však platí, že tepelné čerpadlo dokáže ušetřit až šedesát procent nákladů na vytápění oproti plynovému nebo elektrickému kotli.

V souvislosti s klimatizacemi se nabízí otázka, zdali opravdu tak škodí zdraví, jak se mezi lidmi povídá. Co je tedy pravdou, opravdu tak klimatizace škodí zdraví nebo je to jenom fáma, kterou si lidé mezi sebou vypěstovali?

Neustále slýcháme o tom, jak se budou zdražovat energie. Mnozí lidé už rychle přechází k výhodnějším dodavatelům, ovšem je pravdou, že zdražování se bude týkat opravdu všech dodavatelů. Energie už nejsou dneska nic levného, proto se vyplatí vědět, jak na energiích případně ušetřit.

Rozhodnete-li se, že si do Vašeho rodinného domu či bytu pořídíte klimatizaci, pro většinu z Vás bude jedna z prvních věcí, o které se budete zajímat, celková cena klimatizace včetně montáže. Tento článek proto začneme jednoduchou cenovou modulací, abyste měli alespoň hrubý cenový odhad za kolik daná montáž klimatizace vychází.

Vzduchotechnika byla dříve výsadou jenom průmyslových budov, případně také administrativních budov. Dnes už však nejsou výsadou jen zmíněných objektů, ale jsou součástí nejedné domácnosti. Co je důvodem toho, že se vzduchotechnika dostala takovou rychlostí i do bytových objektů nebo do staveb občanské vybavenosti?

Klimatizace je moderní prostředek pro zajištění příjemného mikroklimatu v budovách. V dnešních moderních a dobře izolovaných bungalovech, kde venkovní tepelné zisky jsou minimální, se berou v potaz také vnitřní tepelné zisky (teplo od lidí, z vaření, od počítačů, žehličky atd.).

Vzduchotechnika neboli větrací systém nám do vnitřního prostoru kontrolovaně přivádí čistý vzduch. Přesněji řečeno odvádí zkažený vzduch a nahrazuje ho vzduchem čerstvým. Potřeba vzduchotechniky vzrůstá přímo úměrně s potřebou ušetřit náklady za topení. Trendem dnešní doby je totiž rodinný (nebo bytový) dům co nejvíce zateplit a utěsnit, aby nedocházelo k tepelným ztrátám.