VZDUCHOTECHNIKA

Vzduchotechnické jednotky jsou určeny pro zabudování do trubních rozvodů vzduchu budov. Zajišťují výměnu vzduchu, rekuperaci tepla, topení, chlazení, filtraci vzduchu, mnohdy vícestupňovou, odvlhčení a vlhčení dopravovaného vzduchu. Tato zařízení jsou používána ve standartních systémech vzduchotechniky budov, bazénů i čistých prostor (operační sály).

remak1Remak2

Samostatnou kategorií tvoří rekuperační vzduchotechnické jednotky rodinných domů, které jsou podmínkou řešení nízkoenergetických či pasivních staveb, kde je těmito zařízeními zajištěno řízené větrání budovy.

Dodávané jednotky vzduchotechniky obsahují kompletní systémy měření a regulace, ve valné míře od firmy SIEMENS.

V rámci dodávek vzduchotechnických systémů zajišťujeme revize požárních klapek, požárních uzávěrů, provedení protipožárních ucpávek HILTI, DUNAMENTI, požárních izolací a požárních ucpávek.

SAVE VTR 500 right GV web
Topvex FC06
Topvex SR09 11 with cert

Nejčastější dotazy na vzduchotechniku - rekuperaci

1) Jaké jsou výhody rekuperace?

Dnešní domy a jejich materiály včetně nábytku, koberců, podlahových krytin mají v sobě velmi vysoký podíl umělých hmot. V takovém objektu pak často dochází k nadlimitnímu znečišťování vnitřního vzduchu (nejsme pozorní, bolí nás hlava, špatně se učíme, jsme více ospalí apod.) Pokud chceme žít zdravě a přitom energeticky úsporně je nutno v rodinném domku realizovat řízené větrání – rekuperaci. Vše se přitom děje s velmi vysokou účinností, návratností odváděné energie odpadním vzduchem, který předává tepelnou energii do přívodního chladného vzduchu, účinnosti rekuperace je zpravidla 90% a výš.

2) Jaký je rozdíl mezi vzduchotechnikou a rekuperací?

Vzduchotechnika sama o sobě pouze odvádí kontaminovaný vzduch ze sociálních zařízení. Rekuperace může, ale nemusí být součástí vzduchotechniky a slouží pro zpětné získávání tepla z odvodního (kontaminovaného) vzduchu. V zimním období rekuperace přívodní vzduch ohřívá, díky tomu není přiváděný studený vzduch zvenku přímo do místnosti, v letní období je rekuperátor obcházen za pomocí by-passové klapky a vzduchotechnika nežádoucí vnitřní teplo odvádí z rodinného domu pryč.

3) V okolí kterých měst nejčastěji realizujete vzduchotechniku (rekuperaci)?

Nejčastěji jezdíme do Ostravy, Olomouce, Havířovu, Třince, Karviné, Českého Těšína, Nového Jičína, Kopřivnice a Frýdku – Místku. Montujeme po celém Moravskoslezském kraji.

4) Jaké značky vzduchotechnické jednotky nejvíce doporučujete a montujete?

Značky od výrobců SystemAir, Atrea, Elektrodesign, Multivac a pro větší vzduchotechnické systémy doporučujeme značky od výrobců Mandík, Remak a CIC Hřebec.

5) Jaká je cena celé rekuperace? Máte někde ceník?

Cena rekuperace s montáží je v rozmezí od 140 do 190 tisíc bez DPH pro rodinný dům. Samozřejmě výsledná cena může být i o něco menší, vše záleží na Vašich potřebách. Ceníky od jednotlivých distributorů jsou sice k dispozici, nicméně každá montáž je jiná a vyžaduje vlastní cenovou kalkulaci. Proto žádný obecný ceník k dispozici nemáme.

6) Zajistíte mi vše od výběru, instalace a montáže vzduchotechnického potrubí?

Ano.

7) Je vhodná kombinace rekuperace a klimatizace?

Ano je, každá vyjmenovaná technologie se zaměřuje na něco jiného. Klimatizace chladí, případně i topí, vzduchotechnika nám přivádí úsporně čerstvý vzduch do rodinného domu. Existuje také možnost propojit venkovní klimatizační jednotku přímo na vzduchotechnickou jednotku. Lze tak ušetřit peníze za vnitřní klimatizační jednotky, ale vychladí se tak všechny místnosti stejně a každý člověk a uživatel rodinného domu vnímá teplo jinak. Toto může být problém u dětí nebo u budoucích maminek. Proto je lepší tyto dva systémy (vzduchotechniku a klimatizace) od sebe oddělit a chlazení používat jen v místnostech, kde je to žádoucí.

8) Jak často probíhá servis a čistění rekuperace?

Podobně jako u klimatizace, ideálně jednou za rok. Pokud se vzduchotechnika nachází v průmyslové oblasti nebo obsahuje filtr pro jemnější částice, doporučuje se servis realizovat častěji.

9) Existují dotace na vzduchotechniku a pomůžete s vyřízením?

Ano stejně jako u tepelných čerpadel dotace na vzduchotechniku existuje. S dotací Vám rádi pomůžeme, ale naše společnost dotace přímo nezařizuje. Nejdále s dotacemi je technologie od firmy Atrea. Pro více informací naleznete zde v odkazu: https://www.atrea.cz/cz/nova-zelena-usporam

Chci vědět více