Co je to vzduchotechnika?

Je třeba si vysvětlit oba dva pojmy. Začněme vzduchotechnikou. Pokud hovoříme o vzduchotechnice, hovoříme o komplexním systému, díky kterému dochází v interiéru k výměně vzduchu. Dovnitř se díky vzduchotechnice dostává vzduch čerstvý, ven putuje vzduch vydýchaný. Dnes existuje mnoho moderních technologií spadajících pod vzduchotechniku, které mohou vzduch navíc různě upravovat, a to například ochlazovat ho, odvlhčovat ho či ohřívat ho.

Jelikož každý uzavřený prostor musí být správně a dostatečně odvětráván, je vzduchotechnika spasitelem, který se o potřebnou výměnu vzduchu postará. Vytvoří optimální podmínky pro pobyt osob v uzavřeném prostoru.

Co je to klimatizace?

Jak jsme zmínili, mnozí lidé se domnívají, že klimatizace a vzduchotechnika jsou jedna a ta samá věc, jenže není to tak. Zatímco vzduchotechnika je komplexní systém zabezpečující výměnu vzduchu v interiérech, klimatizace je určená k úpravě vzduchu v požadovaném prostoru. Je to jedna ze zmiňovaných moderních technologií, která vzduch upravuje, v tomto případě ho ochlazuje.

Klimatizace neumí chlad přímo vyrábět, jen odebírá teplo z předmětů nebo látek v dané místnosti. Díky chladícímu médiu je teplo odvedeno mimo místnost ven.

Málokdo ví, že klimatizace dokáže pracovat i obráceně, a sice dokáže vzduch ohřát, respektive brát chlad z předmětů a látek v místnosti. Její majitelé ji tedy ocení i během zimy, kdy jim mráz sahá na paty.

Závěrem

Lze tedy konstatovat, že zatímco klimatizace řeší jenom teplotu, případně vlhkost v dané místnosti, vzduchotechnika řeší kompletní úpravu vzduchu. Součástí vzduchotechniky je rekuperační jednotka, která zprostředkovává výměnu vzduchu, filtraci, ochlazování či ohřívání. Máme aktivní nebo pasivní rekuperaci, stejně jako různé typy výkonu a využití. Doporučujeme to raději probrat s odborníky.